Cennetten Bir Köşe Antalya

Hellenistik dönemde Bergama kralı askerlerine öyle bir emir verir ki Antalya için bugün cennet yakıştırması yapılmasının altındaki olay yapmaktadır. Bana yeryüzündeki cenneti bulun Emre askerliğini harekete geçirir ve askerler Antalya’ya gelerek burayı zapt ederler. Böylece Antalya cennet sıfatını bu olay üzerine kazanmıştır. Gerçekten de cennetten bir köşe sayılabilecek olan Antalya hakkında, yaz aylarında Türkiye’de tatilcilerin en çok ilgi gösterdiği kentlerin başında geldiği söylenebilir. Şehrin zapt edilmesinden sonra burada Bergama Krallığı tarafından bir liman kurulur.  Böylece bir liman şehri olarak varlığını devam ettirir. Şehrin Antalya ismi ile anılması ile yirminci yüzyılın ilk çeyreğinde gerçekleşmiştir. Şehri bu ismin verilmesinde olduğu bölgede Akdeniz iklimine bağlı olarak yetişen bitkisel örtü temel etkendir. Akdeniz ikliminin ılımanlığı ve yaz aylarının sıcaklığı, kentin denize karşı konumu onu eşsiz tatil yerlerinden biri yapmaktadır. Antalya daha ilk çağ öncesinden bilinen bir yerleşim merkezi olup Toros Dağlarının denize bakan yamaçlarında kurulan Karain Mağarası kentin görülmeye değer doğal güzellikleri arasındadır. Eski Taş Çağının ilk dönemlerinde kentin doğal güzellikleri oluşmuştur. Orta taş çağında ise ilk yerleşik hayat kentte başlamıştır. Bu yerleşim birimleri arasında yer alan Karataş ve Semahöyük’te hala kazı çalışmaları yapılmaktadır.

Antalya’da gezilecek yerler hem tarihi alan hem de doğal mekân sayıca çok fazladır. Bir zamanlar kenti hâkimiyeti altına almış olan Likyalılar, Sensiz ticari faaliyetler yapmış ve buna bağlı olarak da tarihi Likya Yolu oluşmuştur. Likya Yolu Fethiye ile Antalya arasında uzanmaktadır. Bu doğal güzellik üzerinde bulunan Gelidonya Feneri İle Türkiye’nin görülmeye değer en muhteşem manzara ödülüne sahiptir. Kentte görülmeye değer bir yer bir mekân ise doğal olarak oluşmuş olan Karain Mağarası’dır. Dünya miras listesine alınan Bu mağara hala kazı çalışmalarının devam ettiği ve dünyada görülmeye değer en nefis doğal mekânlardan birisidir. Antalya’ya gelip de mutlaka görülmesi gereken diğer bir mekân ise Antalya müzesidir. Bunu izle Türkiye’nin en kapsamlı ve en büyük müzelerinden olup içerisinde bulunan eserler Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra koruma altına alınmıştır.

Araç kiralama ile gezilerini planlarken Antalya rent a car konusunda önemli olan araç kiralamanın nasıl olduğu ve kiralama yapmak isteyenlerin neleri bilmesi gerektiğidir.  Eğer araç kiralamak istiyorsanız diğer sektörlerde olduğu gibi oto kiralamada da bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Bu şartlardan ilkeyi arabayı kiralayacak olan kişinin ehliyet sahibi olmasıdır. Mutlaka sağlanması gereken bu şartla beraber ayrıca belli bir yaş sınırının üzerinde olmak gereklidir. Oto kiralamada alt yaş sınırı 21 yaş sınırı 70 olmaktadır. Araç kiralama konusunda bilinmesi gereken diğer bir önemli nokta ise aracı kiraladıktan sonra tüm sorumlulukların size ait olduğu ve işlenen her türlü trafik suçunun sürücü tarafından karşılanması gerektiğidir. Bu sebeple alıcı kiraladıktan sonra çok dikkatli olmak gerekmektedir. Araç kiralama işlemlerinde şartların sağlanması durumunda firma ile sürücü arasında bir sözleşme imzalanmaktadır. Sözleşme konusunda dikkat edilmesi gereken nokta asla boş senede imza atılmamasıdır.