Antalya Hakkında ilginç bilgiler

Türkiye’nin önemli tatil merkezlerinden biri olan Antalya Türkiye’nin en kalabalık beşinci şehridir. Bu kalabalık Kent yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin gelmesi ile birlikte nüfusu daha yoğun bir merkez haline dönüşmektedir. Antalya hakkında kentin tamamı Akdeniz Bölgesi’nde yer alır ve Antalya Körfezi ile batı Torosların arasında kurulmuş cennetten bir köşedir denilebilir. Antalya yüzölçümü bakımından da Türkiye’nin altıncı büyük şehri olup güneyindeki Akdeniz sayesinde tatilcilerin en uğrak mekânlarındandır. Zaten batısında yer alan Muğla sayesinde de yerli ve yabancı pek çok turist mutlaka Antalya’ya uğramaktadır. 1980’den sonra ikliminin de elverişli olması nedeniyle Turizm etkinliklerinin de büyük bir hızlanma görülmüştür. Ekonomik hayatı daha çok tarım ticaret ve turizme dayalıdır. Antalya ilinin kapsadığı bölge tarihte çağlar öncesinden medeniyetleri bünyesinde barındırdığı için günümüzde pek çok kültürel miras ulaşmıştır. Bu anlamda şehrin çok fazla antik kent barındırdığı söylenebilir. Bu antik kentlerin en önemlilerinden biri Aspendos Tiyatrosu’dur. Antalya Lidyalılar, Likyalılar, Bergamalılar, Romalılar, Bizanslılar Selçuklular ve son olarak da Osmanlılar tarafından bünyesine alınmış ve en son olarak da Türkiye Cumhuriyeti’nin bünyesinde varlığını devam ettirmiştir.

Antalya’da gezilecek yerler sayıca çok fazla olup mutlaka görülmesi gereken yerlerdir. Antalya denince akla gelen ilk şey deniz ve güneş olsa da medeniyetlerden miras kalmış olan tarihi yapılarda Antalya’ya ayrı bir güzellik.  Antalya’da görülmeye değer yerlerin listesi yapıldığında Muratpaşa Camii Antalya da gezilecek yerler listesinde yer. Tahmini olarak 1500 lü yıllarda yapılan bu cami günümüze kadar sapasağlam ulaşmış ve eşsiz bir işçiliğe sahiptir. Caminin görülmeye değer en nadir güzelliğinin beri olup bu tarihi cami görenleri büyülemektedir. Diğer bir tarihi yapı ise Yivli Minaredir. Yeni eski medeniyetlerden kalan bu tarihi yapı Antalya’da yer alan ilk İslami eserler arasındadır. Sultan birinci Alaaddin Keykubat tarafından Selçuklular döneminde yaptırılan bu minare dünya üzerindeki eşsiz örnekler arasında yer almaktadır. Daha pek çok tarihi yapı Antalya’yı kültürel miras açısından çok zengin bir kent haline getirmektedir.

Antalya tatillerinde yapılacak transferler için en cazip seçenek oto kiralamadır. Antalya transfer ile yapılacak olan araç kiralama sistemi tatili daha da kolay hale getirmektedir. Son dönemlerde araç kiralama sistemi oldukça kapsamlı bir şekilde gelişmektedir. Çok kişi tarafından araç sahibi olmak gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Araç sahibi olmayan kişilerin tatilde, uzun mesafeli yolculuklarda, yaşadıkları alanlarda herhangi bir arkadaş buluşması ya da piknik gibi etkinliklerde araç sıkıntısı yaşaması oto kiralama sisteminin bu gelişiminde büyük paya sahiptir. Kişilerin daha rahat ve konforlu bir yolculuk yapmayı istemeleri oto kiralama şirketinin harekete geçirmiş ve bu ihtiyaçları karşılamak ve hareket sistemi geliştirilmiştir. Araç kiralama diğer ismi ile rent a car belli bir ücret karşılığında firmaların araçlarını kişilerin hizmetine sunmasıdır. Bazı firmalar bu sistemi küçük çaplı olarak yapmaktayken gelişen rent a car sisteminde daha geniş kapsamlı ve lüks araçların yer aldığı bir oto kiralama sistemi gelişmiştir.